Rośliny lecznicze

Rośliny lecznicze były stosowane przez tysiące lat przez ludzi, by leczyć, ratować ludzkie życie lub przedłużać je. Obecnie, w celach medycznych, wykorzystuje się na świecie kilkanaście tysięcy rodzajów roślin. W dzisiejszych czasach medycyna połączyła siły z naturą, zioła poddawane są dogłębnej analizie i co chwila można usłyszeć o nowym specyfiku łączącym znane i nieznane właściwości roślin. Dlatego zalecamy powrót do korzeni i polecamy zakup roślin leczniczych!


Poniżej przedstawiamy przykłady dostępnych u nas roślin leczniczych.

Aloes

Aloes

 

 

ALOES – oprócz właściwości dekoracyjnych, stosowany jest jako roślina lecznicza. Głównym źródłem pozyskania jego „magicznych” możliwości jest sok zawarty w liściach. W jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B (B1, B2, B3), witaminę C, prowitaminy witaminy A oraz mikroelementy, takie jak fosfor, potas, magnez, sód, cynk, wapń, żelazo, siarka, glikozydy, polisacharydy. Stosowany jest jako maści i kremy na rany i oparzenia, napoje na trawienie, składnik pasty do zębów, szampon lub odżywka do włosów lub preparat na odchudzanie.

 

 

 

 


Żyworódka pierzasta

Żyworódka pierzasta

 

 

ŻYWORÓDKA PIERZASTA – jest bardzo cenną rośliną ze względu na właściwości lecznicze. Sok z tej rośliny stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie pomoże na uszkodzenia powierzchni skóry, trądzik, oparzenia skóry, łupież, egzemę, reumatyzm, bóle głowy, ból zęba, zapalenie stawów, żylaki oraz na kaszel.

 

 

 

 


Geranium, Anginka

Geranium, Anginka

 

GERANIUM (ANGINKA) – w medycynie ludowej listki tej rośliny wykorzystywane są do hamowania procesów zapalnych, infekcji uszu i górnych dróg oddechowych. Dodatkowo działa na bóle reumatyczne, nerwobóle, rozległe choroby skórne, ból gardła, ból zęba, ma działanie nasenne, uspokajające, odprężające, obniżające ciśnienie krwi oraz poprawiające nastrój i relaksujące. Dodatkowo listki zaszyte w bawełnianej saszetce świetnie sprawdzą się jako odstraszacz na mole, komary oraz meszki przy oknie.

 

 


Żywokost –Surowiec lub jego wyciągi wywierają po podaniu doustnym korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit. Działają ściągająco, powlekająco i regenerująco. Pod ich wpływem następuje zmniejszenie lub zahamowanie mikrokrwawień z uszkodzonych naczyń włosowatych w przewodzie pokarmowym oraz stanu zapalnego, ułatwienie bliznowacenia ubytków spowodowanych wrzodem trawiennym