Rośliny domowe ozdobne

Rośliny domowe ozdobne pasują praktycznie do każdego wnętrza! Można je wyeksponować nie tylko w salonie czy sypialni, ale równie w kuchni czy też w łazience. Należy jednak pamiętać, iż muszą mieć dostęp do światła dziennego, gdyż wszystkie rośliny potrzebują go do przeprowadzania fotosyntezy. Należy również pamiętać, iż rośliny umieszczone w naszych domach nie tylko zdobią wnętrza, ale również tworzą swoisty mikroklimat.


Poniżej prezentujemy Państwu przykłady dostępnych u nas roślin domowych ozdobnych.

Agawa

Agawa

 

 

AGAWA – to sukulent posiadający sztywne, mięsiste liście, których brzegi zakończone są kolcami w kolorze ciemnobrązowym. Liście mają barwę zielononiebieską z białym nalotem. Do uprawy potrzebuje ziemi gliniastej z dodatkiem gruboziarnistego piasku (zasobnej i przepuszczalnej). Stanowisko powinno być w pełni nasłonecznione.

 

 

 

 

 

 

 


Bananowiec

Bananowiec

 

 

BANANOWIEC – wbrew opiniom jest rośliną mało wymagającą w uprawie. Cechą charakterystyczną jest brak pnia, gdyż pozorny pień tworzony jest przez liście wraz z ogonkami. Osiągają maksymalną wysokość do 2 m. Wymaga dość częstego podlewania, lubi zraszanie i nawożenie. Stanowisko powinno być nasłonecznione i ciepłe. Ze względu na szybki wzrost wymaga dość częstego przesadzania.

 

 

 

 

 

 


Kroton

Kroton

 

 

KROTON – bardzo atrakcyjna roślina, często wykorzystywana do dekoracji wnętrz. To wiecznie zielony krzew o wielobarwnych, błyszczących liściach. W naszych warunkach osiąga wysokość pomiędzy 25 cm a 125 cm. Najlepsze podłoże to substrat torfowy z dodatkiem piasku. Wymaga częstego spryskiwania miękką wodą w okresie grzewczym, zaś latem częstego podlewania. Stanowisko powinno być jasne, lecz nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

 

 

 


Nolina, Noga Słonia, Stopa Słonia

Nolina, Noga Słonia, Stopa Słonia

 

 

NOLINA, NOGA SŁONIA, STOPA SŁONIA – to sukulent o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Bardzo ciekawie prezentuje się jej pomarszczona, zdrewniała łodyga o butelkowym kształcie. Idealnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Podleć należy oszczędnie od wiosny do jesieni, zaś zimą w okresie spoczynku zaprzestajemy podlewania. Stanowisko noliny powinno być słoneczne. Bardzo lubi świeże powietrze, w związku z czym świetnie będzie czuła się przy oknie. Wskazana jest ziemia z dodatkiem torfu lub/i piasku.

 

 

 

 

 


Sansewieria, Wężownica

Sansewieria, Wężownica

 

 

SANSEWIERIA, WĘŻOWNICA – bardzo efektowna i niezwykle łatwa w pielęgnacji. Posiada sztywne, mięsiste, mieczowate liście wzniesione do góry zwykle barwy zielonej ozdobione poprzecznymi paskami. Charakterystyczna dla niej jest bardzo duża odporność na niesprzyjające warunki. Lubi nasłonecznione stanowisko oraz umiarkowane podlewanie. Lubi zwykłą ziemię, ale warto zapewnić jej drenaż do spodzie doniczki.

 

 

 

 

 

 


Szeflera

Szeflera

 

 

SZEFLERA – roślina zimozielona, liście złożone z 7 – 15 podłużnych, ostro zakończonych listków, tworzących „parasole”. Liście błyszczące, ciemnozielone. Lubi formowanie na drzewko „bonsai”. Latem należy utrzymywać stałą wilotność gleby podlewając 2 – 3 razy w tygodniu, zaś zimą raz w tygodniu. Lubi zraszanie. Stanowisko powinna tworzyć ziemia gliniasta lub torfowa. Toleruje miejsca zacienione, lecz bardziej wskazana jest duża ilość rozproszonego światła.

 

 

 

 

 


Zielistka

Zielistka

 

 

ZIELISTKA – posiada wąskie i długie (do 45 cm) liście. Jest chyba jedną z najmniej wymagających roślin domowych. Potrafi przystosować się praktycznie do każdych warunków oświetleniowych i klimatycznych. W okresie od wiosny do jesieni wymaga intensywnego podlewania, w zimie zaś warto ograniczyć podlewanie i jeśli to możliwe nieznacznie obniżyć temperaturę. Potrzebuje zwykłej, uniwersalnej ziemi.

 

 

 

 


Haworsja

Haworsja

 

 

HAWORSJA – posiada mięsiste liście tworzące przepiękną rozetę. W okresie letnim na szczycie cienkiej łodygi pojawiają się białe, drobne kwiaty przypominające małe dzwoneczki. Wskazane jest jasne stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Podlewanie? Jak to u sukulentów – dość ubogie. W okresie letnim ziemia powinna być lekko wilgotna, w zimie zaś podlewamy raz na 2 – 3 tygodnie.

 

 

 

 

 


Syngonium, Zroślicha

Syngonium, Zroślicha

 

 

SYNGONIUM, ZROŚLICHA – posiada zimotrwałe, strzałkowate liście osiągające długość do 30 cm. Latem wydaje zielone kwiaty o purpurowo – czerwonym środku. Zalecane jest stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Bardzo lubi wodą, więc należy ją często podlewać. Zalecana jest ziemia próchnicza lub kompostowa. Wymaga corocznego przesadzania do większej doniczki.

 

 

 

 

 

 


Coleus Blumei, Pokrzywka

Coleus Blumei, Pokrzywka

 

 

COLEUS BLUMEI, POKRZYWKA – pokrojem przypomina popularną pokrzywę 🙂 Posiada liście zwykle koloru czerwonobrunatnego o nieregularnym kształcie i żółtawym obrzeżu. Jest to jej element dekoracyjny. Jest bardzo światłolubna – to właśnie światło wpływa na intensywność koloru liści. Lubi żyzną glebę kompostową, chętnie z dodatkiem piasku. Wymaga obfitego podlewania, ziemia powinna być cały czas wilgotna.

 

 

 

 

 


Senecjo Himalajskie

Senecjo Himalajskie

SENECJO HIMALAJSKIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sundawille

Sundawille

 

 

SUNDAWILLE – pnącze, którego urodzie oprze się mało kto… Posiada bardzo liczne, trąbkowe kwiaty o kilkucentymetrowej średnicy. Zwykle kwitnie od maja do października. Wyrazu dodają ciemnozielone, ostro zakończone, błyszczące liście. Wymaga dobrze nasłonecznionego stanowiska oraz świeżej, próchniczej ziemi z dodatkiem torfu. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre.

 

 

 

 

 


Kaktus (sukulent)

Kaktus (sukulent)

KAKTUS (SUKULENT)